Te pole süüdi, aga te tunnete ennast põhjendamatult süüdi. Näiteks keegi jätab teile arve tasumata ja kui te selle kohta pärite, siis te tunnete ennast halvasti -süüdi! Keegi sõidab üle teie reeglitest, te teete selle kohta märkuse ning te tunnete ennast halvasti -süüdi! Keegi käitub teiega ebaõiglaselt ja kui te julgete enda või oma laste eest välja astuda, siis te tunnete ennast halvasti -süüdi! Kas tuleb tuttav ette?
Selle ebaadekvaatse süütunde nimi on fantoom süü kui te tunnete ennast halvasti asjade pärast, milles te ei ole süüdi.
Psühholoogide hinnangul on fantoom süütunde taga alateadlik hirm teisi pahandada, neid tülitada, kulutada teiste aega, saada põhjendamatu negatiivse reaktsiooni või ebameeldiva pingelise õhkkonna osaliseks. Fantoom süütunnet on omane tunda neil, kelle loomuses on teistega arvestamise oskus, kes mõtlevad teiste peale, on austava suhtumisega ja peavad teistest lugu. Selles peitubki nende ainus süü!
Alles eile ma kustutasin ühe oma hästi laheda ja sisuka instagrami story ära, mis oli jälgijate seas ääretult populaarne ja kõneainet tekitav, kuid minus kerkis esile see rumal tunne, et äkki ma taas riivan kellegi tundeid ja mu teemade esitlus pole seda väärt.
Hästi lihtne on ennast süüdi mitte tunda ehk olla täiesti süüdimatu, kes elab isekalt ümber enda maailma keerlevat elu. Horisont ulatub ninaotsa, aga mitte kõrvale ja ümber, mil maailmas eksisteerib teisigi. Kui midagi ebamugavat enda puudulikkuse tõttu aset leiab, siis on teised või maailm süüdi.
Sellised süüdimatud inimesed, kes pahandavad asjade peale, milles nad on ise süüdi tulevad tegelikkuses meile märku andma, et alati ei peagi nii humble olema. Fantoom süütunne on häirekell sulle endale, et on vaja probleemid ja teemad ükshaaval ette võtta ning hakata neid järge mööda valjuhäälselt teatavaks tegema, mitte teiste heaolu ja dekoratiivse rahu nimel alla suruma.
Kui inimesed, kes on süüdi, ebaõiglased või ebaväärikad, vihastavad teie märguannete peale, siis ei peaks teie ennast halvasti tundma. Vastupidi. Te peate ennast hästi tundma, sest te saite äsja teada, millise inimesega on "kauni" pealispinna all tegemist. On suur õnn kui taoline variser otsustab eluga teie juurest edasi liikuda pigem varem kui mitmeid aastaid hiljem. Taolised situatsioonid õpetavad teile empaatia varjupoolt, et ei tasu olla kõiges pehme, kena, mõistev, painduv ja vastutulelik! Teatud olukordades tuleb kasuks ka struktureeritus.
Selleks, et mitte kalduda ülepakutud empaatiasse tasub luua selged reeglid ja ühised kokkulepped. Kui keegi peab oma kohustuste täitmist või teistega arvestamist enda paika panemiseks, allutamiseks, kontrollimiseks, siis ta on juba seda sorti tüüp, kes enda süü korral hakkab teisi süüdistama.
Reeglid, kokkulepped ja head tavad on alati loodud abivahendiks neile, kellel puudub loomupärane teistega arvestamise oskus. Kirja pandud pidepunktid on suurepäraseks viisiks andmaks teada, kuidas ülejäänud maailma osas oleks mõistlik käituda.
Tavaliselt need inimesed, kes enda süü korral muutuvad bravuurikaks, ülbeks ja süüdistavaks, kipuvad ennast argi- ja tööelus, sõpruses- ja kaaslaste seas üle tähtsustama, aga alateadvuses nad tunnevad ennast tühistena. Inimene, kes enda jaoks ei ole mitte keegi, püüab valjul häälel olla teiste jaoks keegi.
Nad kipuvad ka oma töö ja saavutuste kohta valetama, et näidata endid suurema ja edukamana kui nad tegelikult seda on. Kui selle inimese “tähtsus” saab riivatud, siis minnakse kaitsesse ja hakatakse ennast õigustama asjades, milles ollakse süüdi. Õigustamise taga seisab tunne, et mind rünnatakse ja ma kaotan oma tähtsust. Inimene, kes kiirelt enda põhjustatud probleemi peale käivitub ongi päriselt süüdi, aga tema eneseuhkus ei luba tal seda tunnistada.
Selle asemel, et normaalselt vabandada ja rääkida oma lugu lakooniliste selgituste asemel inimlikust perspektiivist ära, asutakse tõestama oma mitte süüd, milles ollakse süüdi. Kättemaksuks võidakse püüda koguni teist üle sõita või kohta kätte näidata.
Mida sellises olukorras teha?
Mina soovitan teil saada ise targemaks. Te ärge asuge võitlusesse põrsastega, sest poris püherdamine on nende loomulik keskkond ja nad lausa ootavad, et te nendega ühineksite.
Soovitan teil jääda rahulikuks, vajadusel kaasata oma teemadesse eriala spetsialistid või juriidika. Kindlasti ärge laske oma energiat kurnata inimestel, kes ei vääri teie kallist aega ega tähelepanu. Pealegi on olemas karma -nii hea kui halb. Vastavalt sellele kui tugev on kellegi elujõu vibratsioon põrkuvad bumerangid vastava jõuga (10x, 100x, 1000x või veel enam korda) tagasi.
Süüdi olev inimene, kes teistele etteheiteid teeb on tegelikult tavaline gaasikeeraja. Ta teeb seda kodus oma pereliikmetega, tööl kolleegidega, liikluses teiste liiklejatega, poes müüjatega ja igal pool kõigiga. Kui ta teie parkimiskohal seisvale autole parklas otsa sõidab, siis parkisite te piltlikult öeldes vales kohas. See ongi selliste inimeste käitumise muster, mille vastu ei saa, sest tegemist on nende jaoks loomuliku olukorraga ja enda peas nad võivadki arvata, et on süütud.
Aastal 2025 on soovitatav õigel ajal vait olla ja õigel ajal suu lahti teha, aga kindlasti ei peaks keegi endas kandma fantoom süüd. Olge pigem tänulikud kui teie ette tuuakse teema, mille kaudu on teil võimalus veel enam veenduda oma väärikuses, tugevuses ja teadlikuses.
Ilona Karula
Leiad mu raamatud siit: www.algolemusshop.com
Algolemuse instagram: https://www.instagram.com/algolemus/
Eluvaim kirjastuse instagram: https://instagram.com/eluvaim.publishing.co
Algolemuse Facebook: https://www.facebook.com/algolemus/
Comentarios